Jaki płyn do prania tapicerki meblowej?

Dobry płyn do prania tapicerki meblowej to preparat niezbędny w każdym domu. Nawet jeśli nie posiadamy tapicerowanych krzeseł, z pewnością korzystamy bowiem z kanap czy narożników, które pokrywa obicie ze skóry lub tkaniny. Środek do prania tapicerki meblowej powinien działać skutecznie i bezpiecznie, nie dopuszczając do uszkodzenia obicia czy powstawania odbarwień. Jaki płyn do prania tapicerki meblowej wybrać?

Czyszczenie tapicerki meblowej preparaty – co mamy do wyboru?

Środki do prania tapicerki meblowej są tak samo zróżnicowane, jak preparaty do sprzątania mieszkania czy do prania odzieży. Możemy podzielić je na różne kategorie, ze względu na przeznaczenie, formę czy sposób użycia. Preparat do czyszczenia tapicerki meblowej może mieć formę proszku, żelu, pianki lub płynu – do rozcieńczania lub gotowego do użycia, zamkniętego w butelce z atomizerem. Za najpraktyczniejsze i najbezpieczniejsze uchodzą pianki, ponieważ nie dopuszczają do przemaczania materiału. Pianka do prania tapicerki meblowej jest jednak nieco mniej skuteczna niż płyn, który ma szansę wniknąć głębiej w strukturę tkaniny. 

Jak wybrać odpowiedni środek do czyszczenia tapicerki meblowej?

Skuteczny środek do czyszczenia tapicerki meblowej musi być przede wszystkim produktem dedykowanym do czyszczenia konkretnego rodzaju obicia. Innymi preparatami czyścimy bowiem skórę naturalną, a innymi ekologiczną. Jeszcze innych środków chemicznych używamy do prania tkanin – klasycznych lub aksamitnych (welur, welwet). Zanim przystąpimy do czyszczenia tapicerki dedykowanym płynem, nadal musimy jednak przetestować go w niewidocznym miejscu, aby sprawdzić czy nie prowadzi do powstawania odbarwień lub niszczenia włókien. Dotyczy to zwłaszcza tych delikatnych materiałów, jak welur czy skóra. Warto pamiętać, że preparat do prania tapicerki meblowej może działać także odplamiająco w stosunku do konkretnych zabrudzeń. Istnieją więc środki do czyszczenia plam tłustych, plam z kawy i herbaty czy plam z wina. 

Jaki powinien być dobry płyn do czyszczenia tapicerki meblowej?

Jak zostało wspomniane, to pianka do czyszczenia tapicerki meblowej uchodzi za produkt najbezpieczniejszy i najwygodniejszy w użyciu. Wiele osób do prania tapicerki woli używać jednak płynów, które wydają się dogłębniej usuwać zabrudzenia. Dobry płyn do tapicerki meblowej powinien zawierać optymalną ilość substancji powierzchniowo czynnych i enzymów, które rozpuszczają zabrudzenia pochodzenia organicznego. Warto sięgać również po te płynne detergenty, które eliminują nieprzyjemne zapachy i nadają tkaninie delikatną, ładną woń. Jest to szczególnie ważne w przypadku mebli, z których pozwalamy korzystać zwierzętom. Poza tym, na rynku można znaleźć też preparaty, które dodatkowo dezynfekują tkaniny. Ich stosowanie jest wskazane w domach alergików i małych dzieci. 

Czy dobry płyn do tapicerki meblowej wystarczy?

Wielu osobom wydaje się, że dobry płyn do prania tapicerki jest najważniejszy i że zagwarantuje im przywrócenie mebli do wyglądu jak z dnia zakupu. Tymczasem równie istotnym czynnikiem, co dobranie dobrej chemii czyszczącej, jest też jej odpowiednie użycie. Tak naprawdę, aby usunąć brud, zamiast rozcierać go lub wcierać głębiej, potrzebujemy także odkurzacza do prania ekstrakcyjnego. Takie urządzenie jednocześnie pierze tapicerkę i odsysa z niej brudną wodę. Dzięki temu jesteśmy w stanie faktycznie uprać obicie podobnie, jak robimy to z odzieżą umieszczoną w pralce. Odkurzacz piorący można wypożyczyć od firmy zajmującej się profesjonalnym praniem lub to właśnie jej zlecić wypranie swoich mebli tapicerowanych. 

Przewiń do góry