Jak usunąć plamy z wykładziny dywanowej?

Jak usunąć plamy z wykładziny dywanowej? Każda osoba szukająca odpowiedzi na to pytanie powinna pamiętać, że najważniejsze jest bardzo szybkie działanie i przestrzeganie kilku kluczowych zasad, pozwalających uniknąć pogorszenia problemu. Każdy rodzaj plamy wymaga też nieco innego postępowania, dlatego warto poznać kilka sprawdzonych sposobów na radzenie sobie z trudniejszymi zabrudzeniami. 

Usuwanie plam z wykładziny dywanowej – najważniejsze zasady

Jedną z najważniejszych zasad, o której trzeba pamiętać, gdy usuwamy plamy na wykładzinie dywanowej to zakaz ich pocierania. Szorując plamy szczotką czy gąbką nie tylko rozcieramy brud, ale również niszczymy włókna runa. Jeśli na wykładzinie coś się rozleje, należy niezwłocznie nakryć taką plamę chłonnym materiałem – ręcznikiem papierowym, ściereczką, bibułkami. Po takim łagodnym osuszeniu na wykładzinie często pozostaje już tylko niewielki ślad po zabrudzeniu, który należy usuwać w kierunku od brzegu do środka. W celu zabezpieczenia się przed roztarciem brudu, plamę można posypać dookoła na przykład talkiem. Warto pamiętać też, że część plam da się wyczyścić tylko „na zimno”, a inne przed praniem trzeba wysuszyć. Przykładowo, zimną wodą spieramy plamy z krwi, a wysuszenia przed praniem wymaga na przykład błoto. 

Czym usunąć plamy na wykładzinie – co na lekkie zabrudzenia?

Usuwając świeże plamy z wykładziny, nie musimy stosować silnych detergentów. Często wystarczające jest łagodne rozpuszczenie brudu, na przykład wodą mineralną lub pianą wytworzoną z płynu do mycia naczyń i wody. Bardzo skuteczna na lekkie zabrudzenia jest też woda z solą oraz soda. Tej drugiej można używać nawet na sucho. Wystarczy wetrzeć ją w plamę i pozostawić tak na kilka godzin, a następnie odkurzyć. Uniwersalny środek do usuwania plam z wykładziny to też chemiczny detergent – odplamiacz do dywanów i wykładzin. 

Jak usunąć plamy na wykładzinie – sposoby na trudne plamy

Wiele osób zastanawia się, jak wyczyścić plamy na wykładzinie po takich produktach jak wino, czekolada czy wosk. Każdy z tych artykułów ma nieco inną konsystencję, dlatego też do ich usunięcia warto stosować odpowiednio dobrane metody czyszczenia. Przykładowo:

  • wino czerwone można rozpuścić winem białym,
  • tłuszcze najlepiej usuwać sodą, płynem do mycia naczyń lub alkoholem (spirytusem),
  • soki owocowe można wywabić sokiem z cytryny lub octem, a także rozcieńczonym roztworem soli amoniakalnej,
  • plamy z krwi namacza się zimną wodą i usuwa wodą utlenioną,
  • plamy z farb czy lakierów do paznokci rozpuści benzyna, rozpuszczalnik lub zmywacz do paznokci,
  • plamy z wosku najlepiej usunąć na gorąco, umieszczając ręcznik papierowy lub bibułkę między zabrudzeniem a stopą żelazka,
  • plamy z czekolady najpierw zeskrobujemy, a potem usuwamy jak inne tłuste zabrudzenia,
  • gumę do żucia wykruszamy z wykładziny po jej uprzednim zamrożeniu kostkami lodu,
  • plamy z herbaty usuwamy roztworem octu,
  • plamy z kawy usuwamy roztworem amoniaku.

A co jeśli plamy zdążyły już przyschnąć i wchłonąć się głęboko w runo wykładziny? Niezbędne może okazać się profesjonalne pranie. Zlecając takie zadanie firmie, która na co dzień zajmuje się praniem wykładzin, można liczyć nie tylko na wywabienie starych zabrudzeń, ale również na odświeżenie całej powierzchni runa, usunięcie nieprzyjemnych zapachów czy odnowę koloru wykładziny. Profesjonaliści zajmują się praniem wykładzin i na mokro, i na sucho. Najczęściej stosują natomiast metodę prania ekstrakcyjnego, które nie dopuszcza do przemoczenia podłoża i zniekształcenia pokrycia podłogi.

Przewiń do góry