Jak wyprać tapicerkę meblową na kanapie, na narożniku lub na krześle? Nad tym zagadnieniem zastanawia się każdy gospodarz, któremu zależy na tym, aby jego dom prezentował się estetycznie i nie był siedliskiem alergenów. Samodzielne pranie obić domowymi sposobami nie jest łatwe i wymaga ostrożnego postępowania. Po pierwsze, nie wolno nam przemoczyć mebla, a po drugie musimy unikać uszkodzenia obicia, które może być wykonane z delikatnej skóry czy aksamitu. Jak bezpiecznie i skutecznie wyprać tapicerkę meblową?
Czyszczenie tapicerki meblowej – od czego zacząć?
Zanim przystąpimy do prania tapicerki meblowej, musimy przede wszystkim bardzo dokładnie ją odkurzyć. Jeśli zakurzony materiał zostanie zamoczony, jedynie pogorszymy jego wygląd. Do odkurzenia tapicerki warto wykorzystać specjalną ssawkę szczelinową, która koncentruje ciąg powietrza – odkurzanie jest skuteczniejsze. Później należy przyjrzeć się bliżej materiałowi, jakim pokryta została kanapa czy krzesło. Innymi preparatami czyści się bowiem skórę, a innymi różne tkaniny. Część materiałów będzie wrażliwa również na działanie wysokiej temperatury.
Czego używać do prania tapicerki meblowej?
Jaki jest dobry środek do czyszczenia tapicerki meblowej? Najwygodniejsze w użyciu i z reguły najskuteczniejsze są specjalne preparaty chemiczne, stworzone z myślą o konkretnym materiale obicia. Polecanym produktem jest przede wszystkim pianka do tapicerki meblowej, która nie wymaga szorowania, a za sprawą swojej konsystencji nie wnika zbyt głęboko i nie prowadzi do przemoczenia mebla. Jeśli chodzi o domowe produkty do prania tapicerki, to większość z nich znajdziemy w swojej kuchni i łazience. Przydatna okaże się między innymi soda oczyszczona, a także ocet, płyn do mycia naczyń czy zwykły proszek do prania.
Środki do czyszczenia tapicerki meblowej na sucho
Pranie tapicerki meblowej metodą „na sucho” prowadzi przede wszystkim do jej odświeżenia, ale ma tę zaletę, że z mebli można korzystać od razu po wyczyszczeniu. Najpopularniejszym środkiem do prania na sucho jest soda oczyszczona. Wystarczy rozsypać ją na tapicerce i pozostawić na kilka, kilkanaście godzin, a później odkurzyć. Można również wymieszać sodę z wodą i rozpylić, a następnie pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Obie metody pozwalają usunąć lekkie zabrudzenia i nieprzyjemne zapachy. Mebli tapicerowanych nie przemoczy także zwykła pianka do golenia. Można rozetrzeć ją na obiciu i zaczekać, aż wywabi zanieczyszczenia.
Jak prać tapicerkę na mokro?
W przypadku silniejszych zabrudzeń i chęci dokładniejszego wyczyszczenia kanapy czy krzeseł tapicerowanych, warto wyprać je na mokro. Do tego celu można użyć parownicy z nakładką z mikrofibry. Gorąca para nie tylko wywabi zanieczyszczenia, ale również zdezynfekuje obicie. Inny sposób to tradycyjne pranie tapicerki za pomocą roztworów wodnych. W przypadku plam tłustych najlepiej wykorzystać do tego celu płyn do mycia naczyń. Inne zabrudzenia usunie woda z sokiem z cytryny i sodą. Natomiast do prania tapicerki ze skóry najbezpieczniej będzie użyć octu z oliwą.
Profesjonalne pranie tapicerki meblowej
Nie wszystkie plamy z tapicerki da się wywabić domowymi sposobami. Czasami niezbędne okazuje się przekazanie kanapy czy krzeseł w ręce profesjonalistów. Jeśli chcemy nieco zaoszczędzić, możemy zdecydować się również na wynajem odkurzaczy piorących ze specjalistyczną chemią. Pracownicy firmy piorącej wyjaśnią nam wtedy, jak prawidłowo ich używać. Mając w domu takie urządzenie, można wykorzystać je także do wyprania dywanów czy wykładzin dywanowych.