Jak wyczyścić wykładzinę?

Wykładzina to wykończenie podłogi, które pozwala na stworzenie przytulnej, eleganckiej aranżacji. Jej włókna zatrzymują kurz i alergeny, poprawiają też akustykę i komfort termiczny pomieszczeń. Jednak, aby wykładzina ładnie prezentowała się w sypialni czy w biurze, musi być regularnie czyszczona. Jak prać wykładzinę domowymi sposobami?

Czyszczenie wykładziny dywanowej – o czym należy pamiętać?

Podstawą dbania o czystość wykładziny dywanowej jest jej regularne odkurzanie. Ponieważ włókna wykładziny wyłapują kurz z powietrza, należy przynajmniej raz, dwa razy na tydzień usuwać go odkurzaczem, aby nie został wtłoczony głębiej za sprawą podeszw butów. Wykładzinę warto odkurzać dokładnie, w kilku kierunkach. Jeśli leży ona w miejscu bardziej narażonym na zabrudzenia, korzystnie będzie odkurzać ją nawet codziennie.

Czym wyczyścić wykładzinę – sposoby na plamy

Wiele osób zastanawia się, jak wyczyścić wykładzinę ze świeżych, codziennych plam. Podstawową zasadą jest tutaj dążenie do usunięcia nadmiaru wilgoci i zapobieganie rozcieraniu zabrudzenia na większy obszar. Jeśli na wykładzinę wyleje się kawa czy inny płyn, należy jak najszybciej wchłonąć go z pomocą ręcznika papierowego czy innego higroskopijnego materiału. Jeżeli na wykładzinie pozostanie plama, do jej usunięcia można wykorzystać specjalny odplamiacz lub domowy środek czystości – pastę z sody oczyszczonej i wody. Jak czyścić wykładzinę z takich miejscowych zabrudzeń? Przede wszystkim szorując ją od zewnątrz do środka, aby nie rozcierać plamy. 

Jak wyprać wykładzinę na sucho?

Odpowiedź na pytanie „jak wyprać wykładzinę w domu na sucho?” sprowadza się do konieczności sięgnięcia po preparat, który zamyka brud w formie kapsułek czy kryształków. Takie środki do prania na sucho wystarczy rozsypać na odkurzonej wykładzinie i dokładnie wetrzeć. Z reguły działają one na zasadzie wytrącenia zabrudzeń z włókien i zamknięcia ich w formie suchego proszku, który można później odkurzyć. Choć nie jest to czyszczenie dogłębne, warto je wykonywać, nawet raz na 2-3 miesiące. Największą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że z wykładziny pranej na sucho można korzystać od razu po usunięciu środka piorącego. 

Czym wyprać wykładzinę dywanową na mokro?

Większość osób szukających odpowiedzi na pytanie, czym wyczyścić mocno zabrudzoną wykładzinę, ma na myśli jej dogłębne, dokładne wypranie. Zatem czym czyścić wykładzinę na własną rękę? Niezbędny okaże się w tym przypadku zakup odpowiedniego płynu do prania czy szamponu. Takiego środka nie wylewamy jednak bezpośrednio na runo wykładziny, ale rozpuszczamy w wodzie i spieniamy. Dopiero wytworzoną w ten sposób aktywną pianę nanosimy na wykładzinę, na przykład gąbką lub szczotką, i szorujemy. Warto uważać przy tym, aby jej nie przemoczyć, ponieważ może ulec deformacji. Poza tym, preparat do czyszczenia należy koniecznie przetestować w niewidocznym miejscu przed pierwszym użyciem. 

Jak wyprać wykładzinę dywanową, aby wyglądała jak nowa?

Tak naprawdę, odpowiedź na pytanie „jak wyczyścić wykładzinę dywanową” powinna sprowadzać się do instrukcji zbadania materiału wykładziny, doboru specjalistycznych preparatów oraz zakupu odkurzacza do prania ekstrakcyjnego. Tylko wtedy można wyprać wykładzinę bezpiecznie i dokładnie, bez ryzyka powstawania odbarwień oraz bez wcierania brudu w głąb runa. Najlepsze efekty gwarantuje zatem zlecenie profesjonalnego prania wykładziny lub wynajęcie niezbędnych do tego celu urządzeń wraz z odpowiednio dobranymi preparatami czyszczącymi. Domowe metody nie są w stanie dorównać bowiem pracy specjalistów i specjalistycznych maszyn. 

Przewiń do góry