Czyszczenie wykładziny dywanowej domowym sposobem – jak to zrobić?

Jak wyczyścić wykładzinę dywanową domowym sposobem? To pytanie zadaje sobie dzisiaj coraz więcej osób – nie tylko dlatego, że wykładziny wracają do łask, ale również dlatego, że częściej sięgamy dzisiaj po ekologiczne, naturalne środki czystości zamiast decydować się na silne środki chemiczne. Czym więc wyczyścić wykładzinę i jak to zrobić, aby osiągnąć najlepszy rezultat i nie uszkodzić runa?

Czyszczenie wykładziny dywanowej domowym sposobem – od czego zacząć?

Zarówno w przypadku dywanów, jak i w przypadku wykładzin pierwszą czynnością, jaką należy wykonać przed przystąpieniem do prania runa jest jego dokładne odkurzenie. Odkurzanie ma na celu usunięcie zarówno kurzu, jak i piasku czy ziemi, czyli suchych zanieczyszczeń, które podczas prania mogą rozpuścić się, wniknąć głębiej lub uszkodzić wykładzinę (działają jak papier ścierny w trakcie szorowania runa gąbką lub szczotką). Podłoże warto odkurzyć w obu kierunkach na najwyżej mocy, najlepiej z użyciem elektroszczotki, która dodatkowo uniesie runo. Później można przystąpić do wywabienia widocznych plam. Tłuste da się usunąć papką z sody lub kremem do golenia. Te z owoców lub farb można wywabić octem. Pozostałe warto zaprać na przykład chusteczkami nawilżanymi dla niemowląt. 

Domowe sposoby na czyszczenie wykładziny na sucho

Czyszczenie wykładziny dywanowej domowym sposobem nie powinno doprowadzać do jej przemoczenia, ponieważ bardzo mokra wykładzina będzie schła dłużej, może zniekształcić się i zacząć nieprzyjemnie pachnieć. Najbezpieczniej jest wyprać runo wykładziny na sucho, czyli z pomocą sypkich produktów, które usuwają zanieczyszczenia, niwelują przykre zapachy, a nawet odświeżają kolor. Można użyć do tego celu artykułów obecnych w każdej kuchni i łazience, jak soda oczyszczona lub płatki mydlane ze skrobią ziemniaczaną.  Jak wyczyścić wykładzinę sodą? Takie pranie wykładziny dywanowej domowym sposobem jest bardzo proste – proszek wystarczy rozprowadzić na runie i odkurzyć po kilku, kilkunastu godzinach. Mieszanka płatków mydlanych i skrobi wymaga zaś wcierania, ale działa znacznie szybciej, bo już po około 30 minutach. 

Pranie wykładziny domowe sposoby 

Wykładzinę dywanową warto wyprać na mokro przynajmniej raz w roku. Należy robić to szczególnie ostrożnie, używając minimalnych ilości wody. Jeśli nie chcemy korzystać ze specjalistycznych środków chemicznych, do prania wykładziny możemy zastosować mieszaninę sody, wody, płynu do mycia naczyń i octu. Taki preparat dobrze rozpuszcza większość zabrudzeń. Najbezpieczniej jest rozpylić go na runo z pomocą atomizera, a potem jedynie wyszorować podłoże gąbką. Jeśli taka mieszanka okaże się nieskuteczna, warto wypróbować też domowy detergent z octu, wody i proszku do prania. Najlepiej taką mieszaninę spienić, a do prania wykorzystać jedynie wytworzoną pianę – pozwoli to uniknąć nadmiernego namoczenia wykładziny. 

Czy domowe sposoby na pranie wykładziny są skuteczne?

Jeśli świeże plamy z wykładziny dywanowej usuwane są na bieżąco, domowe sposoby na wypranie jej runa powinny okazać się skuteczne. Kiedy jednak na podłodze widnieje już mnóstwo przyschniętych zabrudzeń oraz gdy codzienna pielęgnacja wykładziny została zaniedbana, konieczne może okazać się przeprowadzenie specjalistycznego prania chemicznego. W tym celu warto zlecić pranie wykładziny profesjonalnej firmie lub wypożyczyć odkurzacz piorący wraz z odpowiednimi preparatami. Często są to środki ekologiczne, które pomimo swojej skuteczności nie szkodzą środowisku. Z ich pomocą możliwe jest usunięcie nawet bardzo starych plam. 

Przewiń do góry